Odrůda vznikla v roce 1922 v rakouském Klosterneuburgu zkřížením Svatovavřineckého a Frankovky a pojmenování dostala po šlechtiteli Friedrichu Zweigeltovi. V Rakousku je dnes nejrozšířenější modrou odrůdou, ale s úspěchem se pěstuje třeba v Maďarsku, Německu, Švýcarsku, Chorvatsku, Slovinsku, Srbsku a na Zweigeltrebe narazíme dokonce i na severn...
Odrůda vznikla v roce 1922 v rakouském Klosterneuburgu zkřížením Svatovavřineckého a Frankovky a pojmenování dostala po šlechtiteli Friedrichu Zweigeltovi. V Rakousku je dnes nejrozšířenější modrou odrůdou, ale s úspěchem se pěstuje třeba v Maďarsku, Německu, Švýcarsku, Chorvatsku, Slovinsku, Srbsku a na Zweigeltrebe narazíme dokonce i na severně položených vinicích v Belgii, Anglii a Kanadě. V České republice se řadí v posledních desetiletích k nejvysazovanějším odrůdám - jen mezi lety 1996 - 2002 byl "Zweigelt" v ČR vysázen na 211 ha vinic! Ve VO Čechy se odrůdě mimořádně daří na Mostecku především díky vinařství Chrámce.
Zweigeltrebe poskytuje při dostatečné péči slušné výnosy, poměrně dobře odolává chorobám a plísním, je pouze citlivé na jarní mrazíky. Jedná se o ranou odrůdu, proto se jí daří i v severnějších polohách. Na polohu ani půdy nemá mimořádné nároky, pouze nesnáší suchá stanoviště.
Přívlastková vína nejlépe vyzrávají v dřevěných sudech, vyžadují biologické odbourání kyseliny jablečné a výsledný produkt se pak vyznačuje výrazným aromatem, jemnými tříslovinami a plným tělem. Zweigelt se často používá pro výrobu rosé vín. Při vyšších výnosech je víno poněkud hrubé a trpké, ale dobře vyzrálé hrozny poskytnou surovinu pro skvělá vína granátové barvy s odleskem fialek, která překvapí ovocně kořenitou, hedvábnou chutí, připomínající višně, lesní plody a kompotované ovoce. Víno se hodí do kupáží a je vhodné ke střednědobé archivaci. Skvěle doprovodí různé masité pokrmy a kvalitní tvrdé sýry.